ZMIERNITE si svoje UTRPENIE z BOLESTI CHRBTA svojpomocne.

Stiahnite si e-knihu ZDARMA a odhaľte  loptičkovú rehabilitačnú techniku, vďaka ktorej výrazne zredukujete napätie v chrbte.

Bolí vás chrbát? Pravdepodobne máte nedostatok horčíka

horcik-na-bolest-chrbtice

Horčík (latinsky magnézium), označovaný i ako prvok života, je životne dôležitý pre každú bunku vášho tela. Bez horčíka by nebol pohyb a ani život. Nedostatok horčíka vo vašom tele môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy.

Ľudské telo obsahuje do 30 gramov horčíka. Z uvedeného množstva sa nachádza 60% v kostiach, 26% v svalovej hmote a zvyšok v krvi a tukových tkanivách.

TIP na unikátnu náplasť bez chemického liečiva pre akútne i chronické bolesti chrbtice >>> UŽ LEN JEDEN KLIK K NÁPLASTI

Mnohé prieskumy a štúdie potvrdzujú existenciu veľkého množstva populácie, ktorá má nízku hladinu tohto minerálu. Potvrdzuje to i štúdia nitrianskej SPU z roku 2013, ktorá zistila nedostatok horčíka až u jednej tretiny Slovákov.

Tento výsledok je dosť alarmujúci! Následkom sú potom rôzne zdravotné problémy týkajúce sa i pohybového aparátu.

Nedostatok horčíka môže byť príčinou akútnych a chronických bolesti chrbta, svalových spazmov, svalového napätia v krížoch, hrudnej časti chrbta a šiji, vzniku artritídy a osteoporózy.

Prečo máme nedostatok horčíka?

Najprirodzenejším a najzdravším spôsobom ako vyrovnať množstvo horčíka vo vašom tele je jeho príjem formou potravy.

Bohužiaľ prírodné zdroje magnézia, ktoré dostávame do tela v podobe potravy, obsahujú  nedostatok horčíka. Spôsobujú to kyslé dažde, ktoré ho z pôdy vyplavujú.

Rovnako herbicídy a pesticídy, ktoré sa využívajú pri pestovaní obilnín, ovocia a zeleniny znižujú hladinu horčíka v pestovaných potravinách. I v dôsledku toho väčšina z nás trpí nedostatkom horčíka.

Ak chcete zabrániť problémom v pohybovom aparáte ako sú bolesti chrbta v šiji, krížoch…., tak odporúčam dopĺňať nedostatok horčíka i formou vysokokvalitných výživových doplnkov.

Aká je najvhodnejšia forma doplnenia nedostatku horčíka?

Denná dávka horčíka by sa mala pohybovať medzi 300 až 400 mg. V závislosti od pohlavia, veku, hmotnosti, fyzickej a psychickej aktivity a zdravia.

Ak chcete čo najlepšie a najzdravšie dodržať jeho hladinu, tak kombinujte vyváženú stravu s horčíkom vo forme  malátubisglycinátu a treonátu, ktoré majú najvyššie percento vstrebateľnosti a sú bez vedľajších účinkov..

Potraviny s vysokým obsahom horčíka sú špenát, sója, ďatle, marhule, banány, celozrné potraviny, morské a sladkovodné ryby, syry a orechy.

orechy-su-bohate-na-magnezium

Čo zhoršuje a čo zlepšuje vstrebávanie horčíka?

Je potrebné, aby ste boli obozretní pri kombinovaní  horčíka s inými vitamínmi, minerálmi, a stopovými prvkami.

Vstrebávanie horčíka zhoršuje nadbytočné množstvo vápnika, mangánu, fosforu, železa, zinku ale aj tuku.

Nadmerná konzumácia tučných jedál je mnohokrát príčinou prečo mnohí trpíte nedostatkom horčíka. Ak musíte užívať s horčíkom aj vápnik či zinok uživajte tieto minerály oddelene.

Mnohé štúdie potvrdzujú, že napr. vitamín D3 a vitamín K2  absorpciu horčíka zvyšujú. Nedostatok horčíka pomáhajú redukovať aj ďalšie vitamíny – vitamín B1 (thiamín), selén, vitamín E a B6.

Rovnako dôležitý je pitný režim. Len vďaka dostatočnému množstvu vody sa dostavia potrebné účinky horčíka.

Záver

Práve ste sa dozvedeli, aký je horčík životne dôležitým pre fungovanie vášho pohybového aparátu.

Na rozdiel od iných minerálov sa účinok horčíka dá otestovať na konkrétnych problémoch. Ako sú kŕče svalstva, zvýšený krvný tlak alebo nespavosť.

Zo srdca vám prajem rýchlu úľavu od bolesti chrbta a doplnenie nedostatku horčíka. 🙂

TIP na článok ako vybrať taký horčík, ktorý vám skutočne pomôže >>> UŽ LEN JEDEN KLIK K VÝŽIVE

Komentáre