ZMIERNITE si svoje UTRPENIE z BOLESTI CHRBTA svojpomocne.
Stiahnite si e-knihu ZDARMA a odhaľte loptičkovú rehabilitačnú techniku, vďaka ktorej výrazne zredukujete napätie v chrbte.
ZMIERNITE si svoje UTRPENIE z BOLESTI CHRBTA svojpomocne.
Stiahnite si e-knihu ZDARMA a odhaľte loptičkovú rehabilitačnú techniku, vďaka ktorej výrazne zredukujete napätie v chrbte.
Poškodenie štruktúry medzistavcovej platničky je výsledkom životného štýlu človeka. Konkrétnejšie povedané: stav poškodenia vašich platničiek závisí od toho akým spôsobom počas bežného dňa používate váš pohybový aparát.
Najväčšou pasekou pre vaše telo je jeho jednostranné zaťaženie v pokoji (napr. dlhodobé sedenie) alebo v pohybe (ťažká fyzická práca, vrcholový šport…).
Pri jednostrannom zaťažení začínajú v prvej línii trpieť vaše svaly. Niektoré sa oslabia a iné skrátia, čiže sa dostanú do nerovnováhy.
A práve svalová nerovnováha v ktorejkoľvek časti tela sa najviac premietne v chrbtici. Ak sú chrbtové svaly, väzy alebo šľachy v nerovnováhe, ťahajú stavce mimo svoje pozície (mimo kĺbiky) a tým pádom dochádza k nerovnomernej záťaži i na medzistavcové platničky.
Ak sa toto deje denne a niekoľko rokov bez snahy (napr. preventívnym pohybom alebo cvičením) zachovať svaly a kosti v rovnováhe, tak výsledkom je poškodenie štruktúry medzistavcovej platničky.
Aby ste dostatočne pochopili aký proces pri enormnom zaťažení platničky prebieha, tak vám to vysvetlím na príklade gumenej podložky, ktorá sa vkladá pod skrutku.
Ak budeme skrutku často skrutkovať a skrutkovať, tak gumová podložka sa začne postupne poškodzovať až sa nakoniec pretrhne.
Podobný proces prebieha v platničke ak je nadmerne alebo nerovnomerne zaťažovaná. Jej obal sa môže pretrhnúť a jadro vyklenúť.
Vedeli ste?
Ľudovo často používaný výraz, vyskočená platnička, je stopercentne mylným výrazom. Pretože platnička vyskočiť nemôže hlavne kvôli svojmu rôsolovitému zloženiu.
Poškodenie štruktúry platničky sa po lekársky označuje ako degeneratívna zmena medzistavcovej platničky.
Počiatočné štádium degeneratívnej zmeny platničky sa nazýva protrúzia. Protrúzia je chorobným stavom, pri ktorom dochádza k vyklenutiu obsahu jadra platničky za okraje tiel stavcov bez poškodenia jej obalu (viz. Obr. č.8).
Už pri protrúzii (vyklenutí) začína platnička strácať svoje dokonalé tlmiace vlastnosti a tlak na platničky pri jej zaťažení sa rozkladá nerovnomerne. Tu sa snaží príroda robiť všetko možné i nemožné aby zachránila poškodenú časť chrbtice.
Ak sa protrúzia nezačne riešiť môžete sa dopracovať k spondylóze alebo fibróze (vytvorenie kosterných výrastkov na stavcoch) alebo nastane to najhoršie pretrhne sa obal platničky v mieste jej zúženia a cez tú trhlinu sa jadro platničky vytlačí mimo jej obal.
Dochádza vlastne k prietrži obalu a následnému prerazeniu (vytlačeniu /extrúzia/ alebo vypadnutiu /prolaps/) jadra mimo obal. Tomu hovoríme hernia medzistavcovej platničky (pozn. hernii sa v slovenčine hovorí “prietrž” a v češčine “výhřez”-viz Obr. č. 9).
Prietrže môžu byť rôzne: nesekvestrované (je zachované spojenie s platničkou) alebo sekvestrované (dochádza k odtrhnutiu časti platničky-viz. Obr. č. 10).
Toto bol veľmi zjednodušený popis degeneratívnych zmien medzistavcových platničiek. Protrúzie alebo hernie môžu byť smerom dozadu, dopredu, do boku a dookola stavca.
Môžu vznikať tzv. Schmorlove uzly to je vyklenutie platničky priamo do stavca zhora alebo zdola.
Teraz keď poznáte tajomstvo ako dochádza k poškodeniu štruktúry medzistavcovej platničky je najvyšší čas, ak máte túto diagnózu začať ju seriózne riešiť.
Komentáre