ZMIERNITE si svoje UTRPENIE z BOLESTI CHRBTA svojpomocne.
Stiahnite si e-knihu ZDARMA a odhaľte loptičkovú rehabilitačnú techniku, vďaka ktorej výrazne zredukujete napätie v chrbte.
ZMIERNITE si svoje UTRPENIE z BOLESTI CHRBTA svojpomocne.
Stiahnite si e-knihu ZDARMA a odhaľte loptičkovú rehabilitačnú techniku, vďaka ktorej výrazne zredukujete napätie v chrbte.
Väzy sú veľmi dôležité pre biomechaniku chrbtice. Okrem toho, že spájajú kosti a spevňujú kĺby zabezpečujú aj ich pohyblivosť.
Tkanivo väzov je tvorené kolagénnymi vláknami (kolagén – vláknitá bielkovina, kola – z gréčtiny znamená lepidlo a genos – znamená pôvod), ktoré zabezpečujú pevnosť väzov a elastickými vláknami, ktoré zabezpečujú ich pružnosť.
Stavce chrbtice sú pospájané i za pomoci väzov a platničiek a vďaka tomu je vytvorený jedinečný a jednotný funkčný systém.
Tu by som rád zdôraznil významnú funkciu dvoch dlhých a dvoch krátkych väzov chrbtice:
Predný pozdĺžny väz patrí medzi dlhé väzy chrbtice. Prechádza po prednej a čiastočne po bočnej strane tiel stavcov a medzistavcvoých platničiek po celej dĺžke chrbtice. (viz titulný obrázok).
Predný pozdĺžny väz je relatívne pevným útvarom, ktorý odolá záťaži až 500 kg. Tento väz reguluje vnútorné napätie v platničke. Väčšinou býva poškodený pozdĺž a nie priečne.
Zadný pozdĺžny väz je dlhým väzom chrbtice, ktorý sa tiahne po celej dĺžke chrbtice. Čiže po zadnej strane tiel stavcov a medzistavcových platničiek (viz titulný obrázok).
Zadný pozdĺžny väz tvorí prednú stenu chrbticového kanála a bráni nadmernému ohybu chrbtice. Je vo vrchnej časti širší ako v spodnej časti chrbtice. Preto často dochádza k jeho poškodeniu v spodnej driekovej časti chrbtice.
Medzitŕňový väz je krátkym väzom, ktorý spojuje oblúky dvoch susedných stavcov. Tým formuje bočnú a zadnú stenu chrbticového kanála (viz titulný obrázok).
Žltý väz (nazvaný podľa jeho farby) je krátkym väzom, ktorý plní veľmi významnú funkciu.
Vďaka svojej pružnosti zachováva stály priemer miechového kanála pri rôznych pohyboch chrbtice. Takto chráni miechu pred utlačovaním a rovnako funkčne odľahčuje medzistavcovej platničke.
Zachovanie zdravých väzov – spojivového tkaniva – je veľmi dôležité pre správne fungovanie chrbtice. Pre silné a elastické väzy Vášho tela sú najlepšími liekmi pravidelný pohyb a primeraná výživa.
Komentáre